Kvě 3
11:14

„Sprint bude v přímém přenosu ČT“

Rozhovor se stavitelem tratí Liborem Slezákem.

Bude závodníky na tratích čekat nějaká specialitka oproti běžným sprintům? 

Speciality jako takové tam nebudou, možná spíše v tom duchu, že se střídají tři charaktery podložky. Poběží se v průmyslovém areálu s přeběhem do parkové a městské zóny a tyto zóny se budou různě střídat. A právě v tom bude závod zajímavý. Jinak to bude klasický sprint a skutečně předpokládám, že vyhraje ten nejlepší sprinter, kterého tady máme, protože to bude velmi rychlý závod. 

Jaký je tvůj názor na to, kdo takovýto sprint smí a nesmí běžet, pokud je pro něj prostředí nějakým způsobem známé? 

Diskutovali jsme o tom dlouze před vydáním rozpisu, nakonec jsme se shodli s ředitelem závodu Michalem Schäferem na tom, že start nebudeme zakazovat. Je to velmi složitá záležitost a velmi tenký led, na který bychom vstoupili, kdybychom určili, kdo ano a kdo ne a kdo toto město zná a kdo nezná. Existuje řada studentů, bývalých studentů a lidí, kteří už dnes nezávodí za Zlín, ale Zlín jako takový znají. Proto jsme se rozhodli nevstupovat na tento tenký led s tím, že je každého morální věcí, zda závodit bude nebo nebude. Například Michal Smola závodit nebude. 

V čem budou podle tebe závodníci dělat na tratích největší chyby? 

Největší chyby? Chyby budou dělat především z rychlosti, kterou budou muset vyvinout, aby zvítězili a získali medaile. Tak budou vznikat ty drobné chyby, které se tam dají udělat. A to jsou ty vteřinové, dvouvteřinové, pětivteřinové rozdíly, které vznikají na postupech, na dohledávkách i na dorazech těsně ke kontrolám. Kdo je neudělá, ten vyhraje. 

Máš už teď nějaké favority? 

Vzhledem k tomu, že rozhovor děláme v době, kdy ještě zdaleka nejsou uzavřené přihlášky, tak nevíme, kdo vlastně přijede. Nicméně samozřejmě počítáme se specialisty, sprinteři v této republice také jsou. Jeden z nich je určitě Tomáš Dlabaja, který měl ke Zlínu relativně blízko, což by také mohl zúročit a závod vyhrát. 

A ženy? 

Pokud budou startovat sestry Brožkovy, tak by mohly být jedny z těch, co budou sahat na medaile. Nicméně závod bude opravdu velmi rychlý a mapařsky a orientačně nebude až tak náročný jako například lesní sprinty. Takže může dojít k velkým překvapením, zejména v ženách. 

Jaké budou vítězné časy? 

Ty samozřejmě spočítané mám. Jistě nebude vadit, když prozradím, že tratě probíhali Jan Šidla a Michal Smola. Jejich časy samozřejmě neřeknu, navíc na tratích nebyly ani stojany. V každém případě mám spočítáno a předpokládám, že čas vítěze mužů bude 15:20 a čas vítězky žen 15:15. 

Je podle tebe pořádání sprintů v centrech měst vhodným způsobem, jak orienťák zviditelnit? 

Z pohledu diváků a médií určitě. Sprint bude v přímém přenosu ČT, což až zas tak moc často nebývá. Pokud vím, tak to byl kromě Mistrovství světa 2008 ještě Kotlářkou pořádaný sprint v areálu bohnické léčebny v Praze. Samozřejmě i tomu se musely podřídit tratě, protože televizní štáb si nadiktoval svoje podmínky, kde co je a není možné. Takže to byl taky jeden z těch aspektů, který jsme museli kvůli televizi dodržet. Myslím si ale, že to na závodě nikterak vadit nebude, třebaže jsou tím dána mírná zjednodušení v některých místech. Jako propagace orienťáku je sprint v podstatě jediná možnost. Do lesa v takovém měřítku diváky nedostaneme, média už vůbec ne. Ale současně je naše orienťácká veřejnost rozdělena na dvě poloviny, které podporují více městský a naopak lesní sprint. Z pohledu propagace je ale městský sprint jednoznačně lepší. 

Jak to dopadlo s na internetu tolik diskutovaným mapováním laviček? 

ISSOM 2007 lavičky nezná. Je to objekt, který je velmi závažný a významný v rámci mapování, nicméně mapa nebude ve finále sloužit jenom k tomuto sprintu. Hlavní mapař Bob Háj si to zmapoval i s lavičkami a na internet se dostala ta verze tréninkové mapy, která má sloužit pro tréninky či jiné závody ve Zlíně. Proto tam ty lavičky byly. Ale samozřejmě na závodní mapě nebude lavička nakreslená ani jediná.

Autor: Tereza Polášková