Dub 28
08:13

„Pro diváky uděláme maximum!“

 Rozhovor s ředitelem závodu Michalem Schäferem

 Prozradíš nějaká specifka závodu? V čem bude odlišný od ostatních? 

Od sprintů, které se v poslední době pořádaly, v zásadě odlišný od nebude. Pořád to bude sprint, který se poběží velkou měrou v městské zástavbě, ať už tím myslíme domy nebo průmyslový areál, část také bude v městském parku. Zvláštnost Zlína bude ale trošku v tom, že se závodníci podívají do průmyslového areálu, který je specifický svojí zástavbou, pravidelností i nepravidelností, a také objekty, které v městské zástavbě nejsou úplně typické, jako jsou třeba koleje. Právě to by mohla být na našem sprintu ta zajímavá část. To závodníci na jiných sprintech asi ještě nezaznamenali.

Je centrum Zlína vhodné pro pořádání závodu?

Je náročné pořádat sprint v centru asi úplně jakéhokoliv města, hlavně z organizačních důvodů. Navíc v každém městě vedou nějaké hlavní cesty a je třeba vyřešit, jak je závodníci přeběhnou, podběhnou a tak dál.

Kolik očekáváte závodníků?

Sám jsem zvědavý, protože se závod snažíme propagovat. Chtěli bychom totiž, aby se i místní lidé ze Zlína a lidé, kteří v zásadě s orienťákem nemají moc společného, přišli podívat a s mapou a buzolou si to vyzkoušet. Teprve uvidíme, jak budeme úspěšní.

Jaký je tvůj názor na to, kdo smí a nesmí sprint běžet ve známém terénu?

To je hodně diskutovaná otázka, samozřejmě i u nás v oddíle. Nakonec jsme po všech těch diskuzích přijali stanovisko, že účast na tomto závodě v zásadě nebudeme nikomu omezovat. V současné době je obrovský přístup k různým technologiím, které například zobrazují plány měst, bývalé mapky jednotlivých oblastí závodu, satelitní snímky, geodetické zákresy, městské plány atd. A tak se ten, kdo se na sprint důkladně připravuje, podle mě dostane k takovému množství informací, že pak může mít možná i jasnější představu o charakteru závodu, než člověk, který ve městě žije. Zmiňovaný areál je navíc průmyslový a běžný občan Zlína tam často nezamíří, pokud tam nejde vyloženě úmyslně.

Zlín je taky spádovou oblastí, takže se tu pohybují nejen obyvatelé Zlína, ale studuje tu hodně hochů a děvčat z Luhačovic a jiných okolních měst či vesnic, kteří sem dojíždí na střední školy. Studovali tady absolventi Univerzity Tomáše Bati, kteří se teď pohybují jinde po republice... Bylo by tedy velmi těžké říct: „Ty můžeš a ty nemůžeš běžet.“ Proto jsme přistoupili na stanovisko, ať se přihlásí, kdo chce. Kdo má právo startu v mistrovských kategoriích, ať běží. A je na každém jednotlivci, jestli se toho závodu chce nebo nechce zúčastnit. Myslím, že domácí závodníci, a v případě mistrovských kategorií mluvíme spíše jen o malém počtu dorostenců a juniorů, náskok oproti ostatním mít nebudou. 

Jaké osobnosti českého OB tedy ve Zlíně uvidíme běžet? 

Zatím nemáme přehled, jak to s přihlášenými závodníky vypadá. A abych řekl pravdu, ani se po tom v současné době nepídím, protože starostí se závodem je teď opravdu hodně. Takže na podobné úvahy mi zatím nezbývá čas. 

Favority závodu tedy ještě nemáš. 

Myslím, že favority zlínského sprintu budou tradiční favorité sprintových závodů. Bude to velmi rychlý závod, žádné zásadní převýšení, takže vyhraje ten, kdo poběží nejrychleji a udělá nejmíň chyb. Chyby se budou dělat asi hlavně z rychlosti. 

A co diváci, kolik jich čekáte? 

Čekáme jich moc! A děláme pro to maximum, aby jich bylo ještě víc, než jich čekáme.Připravujeme tiskovou konferenci pro místní média, o kterých bychom chtěli, aby nám s propagací pomohla. Celou akci zahrnující sprint i sobotní a nedělní žebříčkové závody u Zlína jsme nazvali Zlínský orientační víkend. Pod tímto názvem celé závody propagujeme a chtěli bychom, aby se přišli podívat fanoušci sportu nejenom pasivně, ale zkusili si potom na základě zkušeností z pátečního sprintu zaběhnout i sobotní a nedělní závod nebo si jen jít projít pár kontrol v lese. 

Je pořádání sprintu v centrech měst vhodným způsobem, jak zviditelnit OB? 

Jestli je to vhodný způsob, jak orienťák zviditelnit, tak to určitě ano. Jestli je to náročné na pořádání, tak to říkám taky ano, a to minimálně dvakrát až třikrát tolik co normální závody. Pak někdy stojí za zvážení otázka, jestli tolik snahy stojí za to. Záleží samozřejmě na výsledku.

Jak dlouho probíhají přípravy závodu a v jaké jsou fázi? 

Přípravy probíhají samozřejmě od té doby, co jsme o závod požádali. Obzvlášť v posledních dvou měsících jsou přípravy velmi intenzivní. Je samozřejmostí, že je hotová mapa, k dnešnímu dni jsou také hotové návrhy tratí. Mapu dělal velmi kvalitní mapař Bob Háj, tratě staví Libor Slezák, který tomu také věnuje velké množství času a dává do toho opravdu hodně. Závod bude v přímém přenosu České televize, k čemuž je také vše připraveno. A ti, kteří někdy akci s přímým přenosem pořádali si dovedou představit, jaké se za tím skrývá kvantum práce. Teď se ladí poslední detaily, jako kdo pohlídá kterou kontrolu, kdo vybere nebo nevybere mapy v cíli, kdo bude na startu atd. Takže myslím, že jsme v závěrečné fázi a všechno běží podle plánu. Ne, že bych někdy nebyl nervózní, ale víceméně jsem spokojený s tím, jak celé přípravy probíhají.

 

Autor: Tereza Polášková